Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi İletişim 09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 -  0(553) 889 3303 - Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Randevu için 7/24: 0850 433 4261

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Prostat Biyopsisi

Prostat biyopsisi endikasyonlarından en önemlisi prostat kanseri şüphesidir. Prostat bezinin büyük olması kanser demek değildir. Kanser şüphesi Üroloji uzmanlarının verdiği bir karar olup, klinik bulgular, muayene bulguları ve biyokimyasal testlerden elde edilen sonuçların doğrultusunda varılan bir sonuçtur. Modern tıbbın kanserle olan mücadelesinde en önemli basamaklardan biri, erken tanıdır. Nasıl ki kadınlarda en önemli kanser türü olan meme kanseri ile mücadelede tarama mamografileri kullanılıyorsa prostat kanserinin erken tanısı için de çeşitli biyokimyasal testlere başvurulmaktadır. Bu konuda ki en doğru yaklaşımı doktorunuz belirleyecektir.

Prostat kanseri şüphesi oluştuğunda başvurulacak yöntem prostat biyopsisidir. Biyopsi işlemi prostat bezinden rastgele 6-12-24 parça doku almakla yapılır. Güncel yaklaşım 12 kadran biyopsi işlemi olup tekniği tüm dünyada aynıdır. Önemli olan bu işlemi hasta için mümkün olduğunca konforlu yapmaktır.

Günümüzde prostat biyopsisi radyoloji uzmanlarınca yapılabilmektedir. Ultrasonografi eşliğinde transrektal yol ile prostat bezi görüntülenmekte ve sonografik muayenesi tamamlanmaktadır. Ardından lokal anestezi uygulaması sonrasında 12 parça doku bu işi için uygun ekipmanlar ile alınmaktadır.

Radyoloji eğitimim ve uzmanlık dönemimde 100' ü aşkın prostat biyopsisini başarılı ile uyguladım. Biyopsi işlemi sırasında en önemli olay kısmen komplike bir cihaz olan ultrasonografi cihazının kullanımına alışkın olmaktır. Transrektal yoldan elde edilen prostat görüntülerine oryente olmak ve doğru kadranlardan biyopsi yapmak tecrübe ve el becerisi ister.

Prostat biyopsilerini lokal anestezi eşliğinde yapıyorum.

Biyopsi öncesinde hastanın kendisi veya yakını ile görüşerek ön hazırlıkları bizzat anlatmayı uygun buluyorum.

 

Lütfen randevu alınız.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

 

 

TRANSREKTAL PROSTAT ULTRASONOGRAFİSİ VE PROSTAT BİYOPSİSİ

 

prostat biyopsisi

Prostat Ultrasonografisi Nedir?

Transrektal ultrason prostatın ayrıntılı incelenmesine olanak tanır. Bu incelemede, rektal yolla  (makat yoluyla) yerleştirilen ve ses dalgaları yayan ufak bir prob yardımı ile prostat bezinin ve onu çevreleyen dokuların bir görüntüsünün alınması sağlanır. Ardından prostat bezine, sağlanan görüntünün rehberliğinde ufak biyopsi örnekleri almak amacı ile minik iğneler batırılır ve doku örnekleri alınır. Aynı anda kanser ya da iltihabı göstermek ve kesin tanıya ulaşmak amacıyla çok sayıda biyopsi almak mümkündür. Daha sonra bu dokular, problemin nedenleri hakkında daha açık bir bilgi vermesi için, mikroskop altında pataloji uzmanı tarafından incelenir. Bazen transrektal inceleme infertilite (kısırlık) nedenlerini araştırmak amacıyla da kullanılır. Bu amaçla biyopsi uygulaması yapılmaz sadece ultrasonografi ile inceleme yapılır.

Biyopsi İşlemi Nedir?

Biyopsi işlemi bir organın içerisinden ya da çevresinde bulunan kitleden bir iğne ile mikroskopik inceleme ve tahlil için parça alınması işlemidir. Bu işlem ultrasonografi, röntgen, bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans rehberliğinde yapılabilir. Prostat biyopsisi prostat kanseri araştırmak için yapılır. Prostat kanseri tanısında günümüzde en gerçekçi ve geçerli tanı yöntemi, prostat biyopsisi olmasına karşın tanı değeri %100 değildir. Bu nedenle kanser şüphesinin devam etmesi durumunda doktorunuz biyopsinizi tekrarlatabilir.

Prostat Biyopsisi Yaptırmazsanız Ne Olur?

Prostattaki kitlenin tabiatı anlaşılamayacağından doğru tedavinin uygulanması güçleşecektir. Doğru tanı ve tedavinin gecikmesi hastalığın tedavi edilebilir aşamadan tedavi edilemez safhaya geçmesine sebep olacaktır.

Prostat Biyopsisi Hangi Yöntemlerle Yapılabilir?

Prostat biyopsi işlemi genellikle 3 yöntemle yapılır:

Rektum duvarından (makattan) iğne ile girilerek (transrektal),

Penis ile rektum arasındaki cilt bölgesinden iğne ile girilerek (transperineal),

 

 

prostat biyopsisi

Üretrosistoskopi ile.

İşlem üroloğunuz tarafından ya da Radyoloji Bölümü’nde Ultrasonografi eşliğinde Radyoloji doktorları tarafından yapılabilir. Biyopsinin nasıl yapılacağını doktorunuzla konuşarak karar verebilirsiniz.

Girişimin yapılacağı bölge mikrop yoğun bir bölge olduğu için enfeksiyon riskinin en aza indirgenebilmesi açısından işlemden önceki günlerde başlamak üzere oral (ağızdan)  ve işlem öncesinde intramusküler (kas içi) antibiyotik profilaksisi yapılır. Antibiyotik kullanımı doktorunuzun belirleyeceği süre için işlem sonrasında oral olarak devam eder. LaMED Görüntüleme Merkezinde yapılan prostat biyopsisi öncesi hazırlıkta oral yoldan alınan antibiotiğin ilk dozu işlemden 12 saat önce alınacak şekilde ayarlanmaktadır. Ayrıca ilemden yarım saat önce kas içi bir antibiotik daha kullanılmaktadır. Ayrıca aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa bir hafta önce kesilmelidir.

Biyopsi tabancası ile prostat bezinin farklı kadranlarından 12 adet ve ek olarak ultrasonografi ile seçilebilen kitle varsa kitle içerisinden örnekler elde edilir. Örnekler koruyucu solüsyonun içerisinde konulup patoloji laboratuarına gönderilir.

İşlem Sırasında Ağrı Olacak mı?

Biyopsi uygulanacaksa bir miktar ağrı olacaktır. Fakat çok fazla değil ve düşündüğünüzden daha az. Prostat dokusu iğneye karşı vücudunuzun diğer bölümlerinde olduğu kadar duyarlı değildir. Çoğu kişinin asıl kaygısı biyopsiden çok biyopsi öncesi kafasında oluşturulan korkudur. Bununla birlikte Lamed Görüntüleme Merkezinde biyopsi sırasında ağrı duymamanız için prostat etrafına lokal anestezi uygulanmaktadır. Deneyimlerimiz lokal anestezi eşliğinde yapılan prostat biyopsisinin ağrısız olduğudur.

prostat biyopsisi

İnceleme Sırasında Neler Olur?

Uygun soyunma sonrası inceleme sırasında kendinizi rahat hissedeceğiniz özel bir elbise giydirilir.

Ultrason masasında bir tarafınıza dönük olarak yatmanız ve dizlerinizi bükerek hafifçe karnınıza çekmeniz istenir.

İncelemede kullanılan parmak kalınlığındaki prob doktorunuz tarafından dikkatli bir şekilde makatınıza yerleştirilir.

Prostat bezinizin ölçümleri alınır. Gerekirse Doppler inceleme uygulanır ve görüntüleri alınır.

Biyopsi uygulanacaksa önceden yapılan hazırlığı takiben otomatik bir araç (biyopsi tabancası) kullanılır. Biyopsi sırasında ağrı duymamanız için prostat etrafına uyuşturucu ilaçlar uygulanır. 10 dakika kadar beklenerek lokal anestezinin etki göstermesi sağlanır. Prostat bezine çok hızlı bir şekilde küçük bir iğne sokularak en az 10 adet örnek doku alınır.

İşlem yaklaşık 20 dakika sürer.

Örnek dokular patoloji bölümüne yollanır.

İnceleme sonrasında bir süre sonra çıkaracağınız antibiyotikli bir tampon yerleştirilir.

Doktorunuz biyopsi sonrası olabilecekler ve ne yapacağınız konusunda sizi bilgilendirecektir.

İşlemin Riskler Nelerdir?

Doğası gereği girişimsel bir işlem olduğundan nadir görülen ancak kesin olarak belirlenmiş yan etkilere sahiptir. Gösterilen azami dikkat ve özene rağmen girişime bağlı komplikasyonlar meydana gelebilmektedir.

Prostat biyopsisinden sonra en sık görülen komplikasyonlar şunlardır:  İdrarda kan görülmesi %39–58, menide kan görülmesi %28–45, gaitada kan görülmesi %21–37. Bunlar komplikasyonların çoğunu oluşturan ancak minör kabul edilen, zaman içinde kendiliğinden geçebilen durumlardır. Daha ender görülen komplikasyonlar şunlardır: Mikropların kana yayılması (sepsis) %0,2–0,6, idrar yolu enfeksiyonu %0,1–4,5, işeme sonrası mesanenin tam boşalamaması %0,2–1,2. Bunlar daha ciddi komplikasyonlar olup tüm komplikasyonların %0,7–2,0’ini oluşturur.

Bu komplikasyonlardan bazıları zararsız olup tedavi gerektirmezler ancak bazı durumlarda (ciddi olanlar) acil tıbbi müdahale, yatarak tedavi veya operasyon gerekli olabilir. Bazı yan etkiler öngörülemeyen, kimde ve ne zaman gelişeceği bilinmeyen durumlardır.

Olası diğer komplikasyonlar:

Girişim yerinde gerilim hissi, hafif ağrı, giriş yerinde ya da girişim yapılan organda damar zedelenmesine bağlı baloncuk gelişimi, atar ve toplardamarlar arasında fistül ve iç kanamalar ender de olsa görülebilir.

Lokal anesteziye karşı nadiren mide bulantısı, kaşıntı, ürtiker, tansiyon düşmesi, bayılma, kalp ritmi bozuklukları, alerjik reaksiyonlar (örneğin gırtlakta mukoza derisinin şişmesi, astım nöbetleri, kan dolaşım bozuklukları veya şok gibi) gelişebilir,

Ağızdan alınan ve kas içine yapılan antibiyotiklerin olası yan etkileri görülebilir.

Çok nadir olarak penise giden sinir liflerinin biyopsi sırasında travmatize olması nedeniyle işlemden sonra ereksiyon sorunları ortaya çıkabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Konular:

İşlemden önce

Eğer kullanılıyorsa aspirin gibi özellikle kardiyovasküler ve nöroloji hastalarının kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar kanama riskini azaltmak için 7 gün önce bırakılmalı işlemden sonra 2 gün süre ile kullanılmamalıdır.  İlaca ara vermeden önce ilacı başlayan doktorunuza danışmalısınız.

İnceleme öncesi akşam saat 18:00’de sulu bir yemek sonrası barsak temizleyici bir şurup yada lavman uygulanmalıdır. Bu ilaç biyopsi sabahı barsaklarınızı boşaltacaktır.

İşlem gününde

Aç olmanız gerekmez. Sabah hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz. Daha önce bahsedilen kan sulandırıcı ilaçlar dışında sürekli kullandığınız ilaçlar varsa tetkik günü de içebilirsiniz.

Daha önce yapılmış olan diğer tüm incelemelerinizi (film, kan tahlili v.b.) getirmelisiniz.

İncelemeden sonra doktorunuzun belirteceği süre boyunca (1–4 saat) yatakta yatıp, fazla hareket etmemelisiniz.

İşlemden sonra

Bir hafta kadar idrarda, gaytada kan görülebilir, genelde kendiliğinden geçer,

Tedaviye rağmen ender de olsa 24–48 saat içinde 38,5 dereceyi geçerse doktorunuzla bağlantıya geçiniz.  Bu durumda doktorunuzun kontrolü altında tedaviniz hastane ortamında güçlü antibiyotiklerle yapılabilecektir.

Hekiminizin Bilmesi Gereken Hususlar

Tedavi sırasında sağlığınızı etkileyebilecek olan ve doktorunuzu bilgilendirmenizi istediğimiz hususlar şunlardır:

Herhangi bir ilaca (penisilin, kontrast madde v.b.) karşı alerjiniz var mı?

Daha önce damardan ilaç verilerek film çekildiyseniz alerjik bir yakınmanız oldu mu?

Astımınız var mı?

Tiroid, kalp, böbrek rahatsızlığınız var mı?

Diş çekiminde, bir yeriniz kesildiğinde kanamanız uzun sürer mi?

Aspirin, kumadin, heparin gibi kanı sulandıran, pıhtılaşmayı önleyen ilaç kullanıyor musunuz? (Sürekli kullanılan ilaçların kutularıyla birlikte işleme gelirken yanınızda getirmeniz bu konudaki olası tereddütleri ortadan kaldıracaktır)

Sözlük

Ereksiyon: kalkma; sertleşme; dikilme; özellikle penisin kanla doluş sonucu sertleşip dikleşmesi.

Manyetik rezonans (MR); suda ve biyolojik yağ dokularında bol miktarda bulunan hidrojen atom çekirdeğinin, minik mıknatıs fonksiyonu görmesi esasına dayanan, insan vücudunun kesitsel görüntüsünün, iyonize eden radyasyon yani X ışını dışında bir yolla sağlanan bir görüntüleme yöntemi.

Patalog: Hastalıkların doku ve organlarda meydana getirdiği yapısal ve görevsel değişiklileri –makroskopik ve mikroskobik- inceleyen tıp dalında uzman olan hekim.

Prob: Muayene amacıyla organ boşluğu, yara veya kanal içine sokulan ince uzun alet.

Profilaksi: hastalıkların oluşumu veya ilerlemesini önlemek amacıyla yapılan tıbbi girişimler anlamına gelen tıbbi terim.

Rektal: Kalın bağırsağın makata açılan son bölümü olan rektum ile ilgili.

Septisemi: kana bakteri ya da toksin karışması, kan zehirlenmesi

Transrektal: Kalın bağırsağın makata açılan son bölümü olan rektum adı verilen bağırsak kısmı aracılığı ile yapılan girişimlerde kullanılan yolu tarif etmek amacı ile kullanılır.

Ultrasonografi: yüksek frekanslı ses dalgaları yansımasının çizelge halinde kaydedilmesi prensibiyle yapılan görüntüleme işlemi.

Üretrosistoskopi: ucu ışıklı bir alet olan sistoskop aracılığı ile üretra adı verilen alt idrar yollarını ve idrar kesesinin içini muayene etmek amacıyla yapılan işlem.

Üretra: idrarın idrar kesesinden vücut dışına atılması sırasında içinden geçtiği ince tüp; ayrıca erkeklerde boşalma sırasında meninin de atıldığı kanal; erkeklerde mesane ile penisin ucu arasında uzanır, kadınlarda ise erkeğe göre daha kısa ince bir tüptür.

Ürolog: erkek üreme sistemi ve idrar yolları hastalıkları konusunda uzman doktor.

Kategori: Biyopsi

Ersen Alp ÖZBALCI