Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi İletişim 09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 -  0(553) 889 3303 - Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Randevu için 7/24: 0850 433 4261

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Tiroid Biyopsisi

Tiroid hastalıklarında, özellikle nodül varlığında biyopsi sıkça başvurulan bir tanı yöntemidir. İğne biyopsisi, nodülün içine ultrasonografi eşliğinde girerek hücre alınması işlemidir. Tiroid bezi,  kendisi çok damarlı bir organ olmanın yanı sıra boyunda yer alan şah damarlarının da komşuluğunda yer almaktadır. Günümüzde tiroid nodül biyopsisinin ultrasonografi eşliğinde yapılması standart bir uygulamadır. Çok büyük, el ile hissedilebilen nodüllere körleme biyopsi yapılabilirse de bu tip büyük nodüllerde içi sıvı dolu kistik alanlar çokça yer almakta ve biyopsi başarısını düşürmektedir.

Hangi nodüllere biyopsi yapılmalıdır? 
Bu konu kesin cevabı olmayan bir sorudur aslında. Dünyanın tiroid hastalıkları ile ilgilenen bilimsel kuruluşları çeşitli önerilerde bulunmaktadır. Bu öneriler nodülün boyutundan çok iç yapısını göz önünde bulundurmaktadır. Hepsinden önce gelen elbette klinik bulgulardır. Doktorunuz şüphelendiği çok küçük bir nodülden biyopsi isteyebileceği gibi 2 cm çaplı bir nodülden biyopsi istemeyebilir. En önemli konu birinci derece akrabalarda tiroid kanseri olup olmadığıdır. Diğer önemli konu da nodülün iç yapısıdır. Nodülün iç yapısı sadece ultrasonografi ile değerlendirilebilmektedir. Günümüzün gelişmiş cihazlarında nodüllerin iç yapısı son derece detaylı şekilde gösterilebilmekte ve nodüle biyopsi yapılıp yapılmayacağı bilimsel kriterlere dayandırılarak söylenebilmektedir. Sıradan bir ultrasonografi cihazında değerlendirilen bir nodül cihazın kısıtlılığı nedeni ile şüpheli olarak görülebilmekte olup aynı nodül gelişmiş cihazlar ile biyopsiye gerek kalmayan bir nodül olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle tiroid nodülleri ile ilgilenen endokrinoloji uzmanları, dahiliye uzmanları, genel cerrahi uzmanları rastgele yakalanmış bir nodül varlığında daha gelişmiş cihazlara sahip merkezlerde konusunda deneyimli radyologlarca yeniden değerlendirme istemektedirler. 
Kullandığım Toshiba Aplio 400 marka cihaz şu an itibarı ile dünyanın en gelişmiş ultrasonografi cihazlarından biridir. Tiroid ultrasonografisi için kullandığım prob 18mHz gücünde olup bu problarda güç ne kadar artarsa o kadar daha fazla detay görülebilmektedir. Ayrıca bir diğer önemli nokta konu hakkında ki gelişmelerin yakından takip edilip edilmediğidir. Nodüllere biyopsi önerirken en güncel rehberler göz önünde bulundurulmalı ve hastanın gereksiz biyopsi olması engellenmelidir.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

{fcomment}

Kategori: Biyopsi

Ersen Alp ÖZBALCI