Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi İletişim 09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 -  0(553) 889 3303 - Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Randevu için 7/24: 0850 433 4261

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Venöz Doppler

varisToplar damarların ultrasonografi ve renkli Doppler ile değerlendirilmesi özellikle bacaklarda izlenen ve çok sık karşımıza çıkan bir sağlık sorunu olan varislerde çok sık kullanılan bir yöntemdir.

Bu tetkikin istenmesinde bir diğer neden derin ven trombozu araştırılmasıdır. Derin ven trombozunun ultrasonografik tanısı nispeten kolaydır.

Varis varlığında ve özellikle cerrahi bir tedavi planlanıyorsa yapılacak olan venöz renkli Doppler incelemenin önemi çok artmaktadır.

Varislerin cerrahi tedavilerinde bir çok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler açık ameliyattan başlayarak kataterle yapılan radyofrekans tedavisine kadar geniş bir yelpazede yer almaktadır. En iyi tedavi seçeneği hastadan hastaya değişmektedir. Bu nedenle ultrasonografik değerlendirme çok önemlidir.

Varisler bacak toplardamarlarında kan birikmesi ve bunun sonucunda zamanla damarların genişlemesi ve fonksiyonlarını daha çok yitirmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Hastalığın gelişmesinde yatkınlık yaratan bir çok etken söz konusudur. Ancak tedavisinde en önemli nokta bu toplar damarlara fazladan gelen bu kanın nereden geldiği yani reflü kaynağıdır.

Kaliteli yapılmış bir venöz Doppler incelemesinde reflü kaynağı mutlaka gösterilmelidir. Çünkü hangi tedavi şekli seçilirse seçilsin eğer reflü kaynağı doğru tespit edilmemişse ve reflü kaynağı ortadan kaldırılmaz ise varisler mutlaka tekrar edecektir.

Radyoloji eğitimim ve uzmanlığım boyunca 10.000 üzerinde varisli bacağı ultrasonografik olarak değerlendirdim. Birlikte çalıştığım kalp-damar cerrahisi uzmanları bulgularım doğrultusunda tedavi yöntemlerini seçtiler.

Radyoloji çok geniş bir branş olduğu için tüm radyologların tüm tetkikleri çok iyi yapması beklenmemelidir. Kanımca Ultrasonografi başlı başına bir branş olup oldukça geniş yelpazede yer alan hastalıkların tanılarıyla uğraşmaktadır. Özellikle varislere yönelik yapılan tetkiklerde kullanılan cihaz ve radyoloji uzmanının bilgi ve deneyimi son derece önemli rol oynamaktadır. Ultrasonografi cihazının kullanımında hiçbir hekime kısıtlama getirilmemiştir. Dileyen hekim ultrasonografi cihazını kullanabilmektedir. Ancak bu tip tetkiklerde eğitimlerinin bir parçası olarak ultrasonografide uzmanlaşmış olan radyologların üstünlüğü tartışılmamaktadır.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

{fcomment}

Kategori: Venöz Doppler

Ersen Alp ÖZBALCI