Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi İletişim 09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 -  0(553) 889 3303 - Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Randevu için 7/24: 0850 433 4261

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Kanser nedir?

Vücudumuz trilyonlarca yaşayan hücreden meydana gelmiştir. Normal hücreler büyür, yeni hücrelere bölünür ve ölür. Yaşamın ilk yıllarında normal hücreler büyüme hızına ayak uydurabilmek için çok daha hızlı bölünürler. Erişkinliğe gelince hücrelerin çoğu, ölmüş olan hücrelerin yerini doldurmak için ya da bir yaralanma olduğunda tamir için bölünürler.

Kanser, vücudun herhangi bir yerinde hücrelerin kontrol dışı çoğalmasıyla meydana gelir. Bir çok kanser tipi olmasına rağmen genel olarak kanser anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalmasıyla meydana gelmektedir.

Kanser hücrelerinin büyümesi normal hücrelerin büyümesinden farklıdır. Kanser hücreleri ölmek yerine büyümeye devam ederek yeni anormal hücreler oluştururlar. Kanser hücreleri normal hücrelerden farklı olarak diğer dokulara invaze olurlar(içine doğru büyürler). Kontrol dışı büyüme ve diğer organlara yayılma-invaze olma hücreyi kanser hücresi yapan şeydir.

DNA da hasar meydana gelince normal hücre kanser hücresine dönüşür. DNA bütün hücrelerde bulunur ve hücre tüm işlemlerini DNA nın direktifleriyle yapar. Normal hücrede DNA hasarlanınca ya hücre tarafından onarılır ya da hücre ölümü seçer. Kanser hücrelerinde ise DNA hasarlı olmasına rağmen ne onarılır ne de olması gerektiği gibi hücre ölür. Bunun yerine bu hücre vücudun ihtiyacı olmayan yeni hücreler yapmaya devam eder. Bu yeni hücreler aynı hasarlı DNA yı içermektedirler.

İnsanlar bu hasarlı DNA yı anne babalarından miras olarak alabildikleri gibi DNA hasarlarının çoğu normal hücre onarılırken ya da çevresel etkenlerle oluşmaktadır. Bazen DNA hasarının nedeni sigara içilmesinde olduğu gibi apaçık ortada olmasına rağmen sıklıkla net bir neden bulunamamaktadır.

Vakaların çoğunda kanser hücreleri tümör meydana getirirler. Lösemi gibi bazı kanserlerde ise ender olarak tümör meydana gelir. Tümör yerine kan ve kan yapıcı organlar etkilenerek büyüyebilecekleri diğer organları dolaşırlar.

Kanser hücreleri vücudun diğer bölgelerini de dolaşarak buralarda büyümeye devam edip yeni tümörler meydana getirirler. Bu süreç metastaz olarak adlandırılır. Metastaz kanser hücreleri kan dolaşımına ya da lenf dolaşımına karıştığında artık kaçınılmazdır.

Kanser nereye yayıldığından ilgisiz olarak daima köken aldığı dokuyla adlandırılırlar. Örneğin meme kanseri karaciğere yayılıp burada da tümör yapabilir ama adı karaciğer kanseri değil meme kanseridir. Benzer şekilde kemiğe yayılmış olan bir prostat kanseri, kemik kanseri yerine metastatik prostat kanseri adını almaktadır.

Değişik tip kanserler farklı şekillerde davranırlar. Örneğin, akciğer kanseri ve meme kanseri çok farklı kanserlerdir. Farklı hızlarda büyüler ve farklı tedavilere cevap verirler.  Bu nedenle her kanser hastası o kanser tipine hedeflenmiş farklı tedaviler almaktadır.

Tüm tümörler kanser değildir. Kanser olmayan tümörler benign olarak adlandırılır. Benign tümörler de bir takım sorunlara yol açabilmektedir. Çok hızlı büyüyerek sağlıklı organ ve dokulara baskı yapabilirler ama diğer dokulara invaze olmazlar. İnvaze olmadıkları için vücudun diğer bölümlerine de yayılmazlar(metastaz yapmazlar). Bu tümörler hemen hemen hiç hayatı tehdit edecek durumlar oluşturmazlar.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Bakırköy Görüntüleme Merkezi - Bakırköy / İstanbul

{fcomment}

Kategori: K

Ersen Alp ÖZBALCI