Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi İletişim 09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 -  0(553) 889 3303 - Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Randevu için 7/24: 0850 433 4261

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

MULTİPL MYELOM

Multipl Myelom Nedir?

Multipl myelom, plazma hücreleri denilen bir tür beyaz kan hücresinden oluşan kanser türüdür. Plazma hücreleri, antikor üretimi yaparak enfeksiyonlarla savaşa yardımcı olan hücrelerdir

Multipl myelomda kanser hücreleri kemik iliğine yerleşerek ve sağlıklı kan hücrelerine yer bırakmazlar. Kanser hücreleri yardımcı antikorlar üretmek yerine, böbrek sorunlarına neden olan anormal proteinler üretmeye başlarlar.

Multipl myelomda tedavi her zaman gerekli değildir. Bulgu ve belirti göstermiyorsanız tedaviye de ihtiyacınız yok demektir. Ancak bulgu ve belirtiler kendini göstermeye başladıysa birkaç çeşit tedavi yönteminden birisi uygulanarak kontrol altına alınmalıdır.

Multipl Myelom Semptomları (Bulgu ve Belirtiler)

Hastalığın erken döneminde hiçbir bulgu ve belirti gözlenmeyebilir. Çok değişken bulgu ve belirtiler söz konusudur.

 • Özellikle omurga ve göğüs kafesinde kemik ağrıları
 • Bulantı
 • Kabızlık
 • İştah kaybı
 • Bilinç bulanıklığı
 • Bitkinlik
 • Sık enfeksiyon geçirme
 • Kilo kaybı
 • Bacaklarda zayıflık ve güçsüzlük
 • Aşırı susama

Bu bulgu ve belirtilerde süreklilik söz konusuysa bir iç hastalıkları hekimine başvurunuz.

Multipl Myelom Risk Faktörleri

İleri yaş; Yaş ilerledikçe multipl myelom olma ihtimali artmaktadır. Multipl myelom tanısı alan hastalar genelde 60’lı yaşlarındadır.

Cinsiyet; Erkeklerde daha çok görülür.

Irk; Siyah ırkta daha fazla görülür.

Önemi belirlenemeyen monoklonal gamopati öyküsü (MGUS); Amerika Birleşik Devletlerinde MGUS tanılı hastaların her yıl %1 inde multipl myelom gelişmektedir.

 

Multipl Myelom Komplikasyonları

Multipl myelom bağışıklık sisteminizin hastalıklarla savaşmasını baskı altına aldığında sık sık enfeksiyon geçirilmesi kaçınılmazdır.

Kemik problemleri: Multipl myelom kemiklerinizi etkiler. Kemik ağrıları, kemiklerde incelme ve kemik kırılmaları söz konusu olur

Böbrek fonksiyonlarında azalma: Böbrek yetmezliğine kadar gidebilen böbrek fonksiyon bozukluklarına neden olur. Kemiklerin erimesine bağlı olarak artan kan kalsiyum seviyeleri ve kanser hücreleri tarafından üretilen anormal proteinler, böbreğin kanı süzme becerisini etkilemektedirler.

Beyaz kan hücre sayısında azalma: Myelom hücreleri normal kemik iliği hücrelerinin yerini aldığı için kansızlık ve beyaz kan hücrelerinde azalma meydana gelir.

 

Multipl Myelom Şüphesi ile Doktora Başvururken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir

Multipl Myleom olduğunuz hakkında şüphe duyuyorsanız bir İç hastalıkları hekimine başvurmalısınız.

Eğer Multipl Myelom tanısı konursa, kan hastalıkları ile uğraşan bir Hematoloji uzmanına sevk edilmeniz gerekebilir.

Doktor randevusu öncesinde sormak isteyeceğiniz bazı sorular ve önemli konular aşağıda sıralanmıştır.

 • Şikayetlerinizi mutlaka not edin. Muayene esnasında çok önemli olabilecek bir şikayeti söylemek aklınıza gelmeyebilir. Şikayetlerinizin ne zaman başladığı da çok önemlidir.
 • Başka sağlık sorunlarınız varsa bunları da not etmelisiniz. Özellikle diğer kan hastalıkları çok önemli olabilir.
 • Kullandığınız ilaçları not edin. Reçeteli ya da reçetesiz tüm ilaçlar önemli olabilir.
 • Bir yakınınızla ya da arkadaşınızla birlikte randevuya gidin. Sizin unuttuğunuz bir detayı hatırlayabilirler.

*Doktorunuza sormak isteyebileceğiniz soruların bir listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Şikayetlerime neden olan şey nedir?
 • Bu şikayetlere yol açabilecek başka hastalıklar da var mı?
 • Ne gibi tetkikler yaptırmam gerekecek,
 • Bir sonraki adımda neler öneriyorsunuz?
 • Bu arada günlük yaşantımda bazı kısıtlamalara gitmem gerekecek mi?
 • Benim hastalığım Multipl Myelom mu, hangi evrede?
 • Bendeki multipl myelomun tehlikeli özellikleri var mı?
 • Benim gibi vakalarda tedavinin amacı nedir?
 • Ne gibi bir tedavi önermektesiniz.
 • Bu tedavinin yan etkileri nelerdir.
 • Başka sağlık sorunlarımla birlikte bu tedavi problem yaratır mı?
 • İlk tedavi başarılı olmazsa, ardından ne yapacağız?
 • Kök hücre nakli için aday mıyım?
 • Kemiklerimi kuvvetlendirmek için yapabileceğim bir şey var mı?
 • Benim gibi vakalarda hastalığın gidişatı nasıl oluyor?

*Doktorunuzun sizden öğrenmek isteyebileceği detaylar ise;

 • Şikayetlerinizin ne olduğu ve ne zaman başladığı, zaman içerisinde yaşadığınız değişiklikler
 • Kemik ağrısı olup olmadığı,
 • Kilo kaybı, iştahsızlık ve bulantı var mı?
 • Bitkinlik, halsizlik, sık sık hastalanma, zatürre, sinüzit, mesane ya da böbrek iltihabı söz konusu mu?
 • Tuvalet düzeninizde değişiklikler oldu mu?
 • Sık idrara çıkma, çok su içme var mı?
 • Kan hastalığı geçirdiniz mi?
 • Herhangi bir ilaç kullanıyor musunuz?

Multipl Myelom Tanısı ve Tetkikler

Bazı vakalarda Multipl Myelom tanısı, rutin olarak yapılmış bir kan testi sonrasında teşhis edilmektedir.  Diğer vakalarda ise doktorunuz sizin şikayetleriniz doğrultusunda Multipl Myelom olabileceğinizden şüphelenmiştir.

Multipl Myelom tanısı için kullanılan yöntemler;

Kan Testleri;  Myelom hücreleri tarafından üretilen anormal proteinlere M proteini adı verilir. Bu proteinleri araştırmak için özel kan testleri yapılacaktır. Diğer bir anormal protein de Beta-2-globulin adını almaktadır. Bu protein testleri ile hastalığın ne kadar şiddetli olup olmadığı hakkında fikir sahibi olunur.

Ayrıca kan hücrelerinin sayımı, kanda kalsiyum miktarı, böbrek fonksiyon testleri ve ürik asit seviyelerine bakılarak tanı hakkında bulgular aranır.

İdrar testi; İdrar tahlilinde M proteinlerine rastlanabilir. İdrarda tespit edilen bu proteinlere Bence Jones proteini ismi verilmektedir.

Kemik İliği İncelemesi; Kemik iliğinden örnek alarak mikroskop altında incelenmesi işlemidir. Örnekleme uzun bir iğnenin uygun kemiğe batırılarak kemik iliğinin aspire edilmesi işlemiyle yapılır.

Laboratuvarda alınan örnek Myelom hücreleri açısından değerlendirilir. Florosan İn Situ Hibridizasyon (FISH) adı verilen özel bir yöntemle myelom hücreleri analiz edilerek ne tip kromozom anormallikleri taşıdıkları incelenir. Ayrıca myelom hücrelerinin bölünme oranları da hesaplanır.

Görüntüleme İncelemeleri; Multipl Myelom ile ilgili olabilecek kemik problemlerini araştırmak üzere görüntüleme incelemeleri yapılır. Röntgen, Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans Görüntüleme veya PET incelemeleri yapılabilir.

Hastalığın evresinin ve risk kategorisinin belirlenmesi.

Tahlil sonuçları Multipl Myelom tanısı koyduruyorsa doktorunuz tanı testlerinden elde ettiği bilgilerle hastalığınızı evre 1,2 ya da 3 olarak sınıflandıracaktır. Evre1 daha hafif iken evre 3 daha saldırgan hastalığı tanımlamaktadır. Saldırgan türlerde kemikler, böbrekler ve diğer organlar daha yüksek oranda etkilenmektedir

Benzer şekilde bir risk değerlendirmesi de yapılmaktadır. Bu sayede doktorunuz hastalığınızın durmunu tahmin edip tedavi seçeneklerinizi düzenleyecektir.

Multipl Myelom Tedavisi, Kullanılabilecek İlaçlar

Multipl Myeloma bağlı şikayetler söz konusuysa tedavilerle ağrının azaltılması, hastalığa bağlı komplikasyonların kontrol altına alınması, durumunuzun stabil hale getirilmesi ve hastalığın gidişatının yavaşlatılması mümkündür.

Acil Tedavi başlanmasına çoğu zaman gerek yoktur. Multipl Myelom hastalarında herhangi bulgu ve belirti yoksa (sessiz multipl myelom) tedaviye ihtiyaç olmayabilir. Ancak doktorunuz sizi multipl myeloma bağlı gelişebilecek bulgular açısından yakın takibe alabilir. Bu nedenle düzenli olarak kan ve idrar testleri yapılmasını isteyebilir.

Multipl Myeloma bağlı bulgu ve belirtiler varsa ya da sizdeki multipl myelom ilerleme işaretleri gösteriyorsa, doktorunuzla birlikte tedaviye başlama kararı verebilirsiniz.

Multipl Myelom Tedavisi

Multipl Myelomu kesin olarak yok edecek bir tedavi olmasa da yapılacak tedavilerle normale çok yakın bir duruma gelebilirsiniz.

Standart Tedavi Seçenekleri

Hedeflenmiş tedavi (Targeted Terapi): Hedeflenmiş ilaç tedavilerinde amaç kanser hücrelerinin hayatta kalmalarını sağlayan özel değişikliklere odaklanmaktır. Bortezomib (Velcade) ve carfilzomib(Kyprolis) isimli ilaçlar, myelom hücrelerinde proteinleri bozan işlemleri engellemektedir. Bu da myelom hücrelerinin ölmesine yol açmaktadır. Her iki ilaç da damar yoluyla kullanılmaktadır.

Biyolojik tedavi: Biyolojik tedavi ilaçları myelom hücreleriyle savaşmak için kendi bağışıklık sisteminizi kullanır. Thalidomide, lenalidomide ve pomalidomide isimli ilaçlar bağışıklık sistemini kanser hücrelerini tanıyıp yok etmek üzere aktive eder. Bu ilaçlar hap şeklindedir.

Kemoterapi: Kemoterapi ilaçları hızlı büyüyen tüm hücreleri öldürmektedir. Buna myelom hücreleri de dahildir. Kemoterapi ilaçları ağızdan ya da damar yoluyla verilebilir. Kemik iliği transplantasyonu öncesinde yüksek dozda kemoterapi ilaçları kullanılır.

Kortizon: Prenizone ya da dexamethazon isimli kortikosteroid ilaçlar vücudunuzdaki iltihabi reaksiyonları kontrol etmek için bağışıklık sisteminizi düzenler. Myelom hücrelerine karşı da aktiftirler. Kortikosteroidler ağızdan ya da damar yoluyla alınabilirler.

Kök hücre nakli: Kök hücre transplantasyonu, hastalıklı kemik iliğinin sağlıklı kemik iliğiyle değiştirilmesi işlemine verilen isimdir.

Kök hücre naklinden önce kendi kanınızdan, kan yapıcı kök hücreler toplanır. Ardından yüksek doz kemoterapi ile hastalıklı kemik iliğiniz yok edilir. Uygun bir süre sonra daha önce toplanmış olan kan yapıcı kök hücreleriniz damar yoluyla size verilir. Bu kök hücreler yeniden kemik iliğine yerleşerek sağlıklı hücreler oluştururlar.

Radyasyon Tedavisi. Bu tedaviyle X ışınlarının etkilerini kullanarak myelom hücreleri yok edilmeye çalışılır. Radyoterapi ile özellikle belirli bir bölgede hızla büyüyerek sorun oluşturan plazmasitomlar küçültülür. Örneğin herhangi bir kemikte oluşan bu tip bir myelom tümörü ağrıya ve kemikte bozulmalara neden olacaktır. Bu bölgeye yapılacak radyoterapiyle bu tümörün büyümesi engellenebilir.

Hangi tedavi türü nasıl kullanılıyor.

Hangi tedavi türlerinin size uygulanacağı temel olarak kök hücre nakline iyi bir aday olup olmamanızla ilşkilidir. Bu genel sağlık durumunuza, hastalığınızın ne şiddette ilerlediğine ve yaşınıza bağlıdır.

Kök hücre nakli için uygun adaysanız!

Başlangıç tedaviniz, hedeflenmiş terapi, biyolojik terapi, kortizon ve bazen kemoterapinin karışımından oluşacaktır. Kök hücreleriniz tedavi başladıktan birkaç ay sonra toplanacaktır. Kök hücre nakli toplama işlemi bittikten hemen sonra yapılabileceği gibi yapılan tedaviler sonrasında ilk atak da beklenebilir. Bazı vakalarda doktorlar kök hücre naklinin iki kez yapılmasını isteyebilirler.

Kök hücre naklinden sonra myelomun tekrar etmesini engellemek için hedeflenmiş tedavi ya da biyolojik tedavi yapılması gerekebilir.

Kök hücre nakli için uygun aday değilseniz!

Başlangıçta kemoterapiye ek olarak hedeflenmiş terapi, biyolojik terapi, kortizon tedavileri yapılabilir.

Seçilmiş vakalarda genel sağlık durumu iyi olan ancak ağır bir kemoterapiyi kaldıramayacak yaşlı hastalarda yoğunluğu azaltılmış kök hücre naklini deneyebilirler. Yoğunluğu azaltılmış kök hücre naklinde düşük doz kemoterapi kullanılmaktadır.

Komplikasyonların Tedavileri

Multipl Myelom kendisi birçok komplikasyonlara yol açabileceği için bunların tedavileri ayrıca yapılabilir.

Kemik ağrısı: Ağrı kesiciler, radyoterapi ve cerrahi kemik ağrısını kontrol altına almak için kullanılabilecek tedavi seçenekleridir.

Böbrek komplikasyonları: Böbreklerinde ciddi hasar oluşan hastalara diyaliz yapılması gerekebilir.

Enfeksiyonlar: Doktorunuz grip ve zatürreden korunmanız için aşı yaptırmanızı isteyecektir.

Kemik Erimesi: Kemik erimesinden korunmak için bifosfonat grubu ilaçlar kullanılabilir.

Kansızlık: Yüksek düzeyde bir kansızlık söz konusuysa kan yapıcı ilaçların kullanılması gerekebilir.

{fcomment}

Kategori: M

Ersen Alp ÖZBALCI